Projekt Erasmus + / Let´s Say STOP! Gender Discrimination In Education

V roce 2015 získala SŠOGD PRAKTIK s.r.o.(od 1.8.2017 Moravská střední škola s.r.o.,Olomouc) v rámci evropské výzvy Erasmus+, aktivita KA2, projekt „Řekněme STOP diskriminaci žen ve vzdělávání“. Navázala tak spolupráci se školami z Turecka, Itálie,  Rumunska a Španělska. Celý projekt potrvá do roku 2017.

Jak již napovídá název projektu, jde o to seznámit studenty i širokou veřejnost s otázkou rovných příležitostí pro ženy i muže v oblasti vzdělávání a následně při uplatnění na pracovním trhu. Hlavní myšlenka projektu vychází z názoru, že pokud nebudeme mít rovnost ve vzdělávání, nepodaří se nám nastolit rovnost ve společnosti. Vyloučení ze vzdělávání má negativní následky ve společenském měřítku: lidé bez vzdělání shání těžko práci, nevzdělané ženy jsou nuceny do manželství v příliš mladém věku a je velká pravděpodobnost, že jejich děti nebudou také posílány do škol.

V rámci projektu studenti uspořádají výstavu, vyrobí kalendář, natočí film, uspořádají konferenci. To vše bude samozřejmě veřejně šířeno. Zároveň se uskuteční výměnné pobyty ve Španělsku, Turecku a Itálii.

(Mgr. Vendula Rulcová, koordinátorka projektu)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dubnová návštěva ve Španělsku
Ve dnech 3.4. 2016- 9.4. 2016 navštívila naše osmičlenná skupina (Mgr. Vendula Rulcová, Mgr. Jiří Žižlavský, Mgr. Kateřina Skladaná a Miki, Kája, Anička, Katka a Lůca) Španělsko, což byla první mobilita v rámci projektu Erasmus +, Lets say STOP!: gender discrimination in education. Naše cesta tentokráte směřovala do španělské Cartageny, školy Colegio San Juan Bosco- Salesianos. Počasí nám přálo, cesta byla vcelku příjemná a navíc jsme viděli spoustu zajímavých věcí. Navštívili jsme historií prodchnutou Alhambru, slavnou pevnost v Granadě. Prošli jsme jeskyněmi v Calaspeře a prohlédli si městečka Murciu a Cartagenu. Také jsme ochutnali národní jídlo paellu, mořské plody a mnoho jiného. Studenti ze všech zúčastněných zemí se dobře bavili. Celá návštěva proběhla ku naprosté spokojenosti všech. 

(Mgr. Vendula Rulcová, koordinátorka projektu)

Fotografie najdete v sekci Galerie.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Návštěva zahraničních partnerů v ČR 

Ve dnech 9.5.-14.5. 2016 se na naši rodnou Hanou sjela skupina žáků a kantorů ze Španělska, Rumunska, Itálie a Turecka. Za českou republiku se projektu zúčastnily žákyně VM1, GOM1 a  AKČ2 a za učitelský sbor Mgr. Vendula Rulcová, Mgr. Jiří Žižlavský a Mgr. Kateřina Skladaná.

Týdenní návštěva byla nabitá řadou aktivit, během kterých se všichni účastníci vzájemně poznávali, spolupracovali a bavili se.

Během návštěvy žáci absolvovali workshop výroby masek, sehráli loutkové představení na motivy hry Dívčí válka, navštívili radnici a významné olomoucké památky a  poznali Olomouc z raftu.

Do programu také náležely výlety do Lednicko- valtického areálu, kde všem vyrazila dech krása místního zámku, skleníků a minaretu. Poslední výlet patřil Ostravě, kam jsme zavítali, abychom si vyzkoušeli technické i netechnické přístroje v místním Světě techniky a navštívili železárenský areál ve Vítkovicích. Program byl nabitý a účastníci spokojení. Všichni obzvláště ocenili českou kuchyni a naši vyhlášenou pohostinnost. Byla navázána nová přátelství, a nejen žáci si důkladně procvičili  angličtinu.

V další etapě projektu nás čeká krásná Itálie a exotické Turecko.

(Mgr. Vendula Rulcová, koordinátorka projektu)

Fotografie najdete v sekci Galerie.

Aktuální odkazy k  výstupům z projektu:

https://www.youtube.com/watch?v=dDXN1YEyl8I

https://www.youtube.com/watch?v=WWao0HoKQ74

https://www.youtube.com/watch?v=6G41gDotgUg

Další odkazy k projektu:

http://vendularulcova.blog.cz/1605

https://sites.google.com/a/salesianos.edu/stop2genderdiscrimination/information-about-gender-discrimination-in-education

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mobilita v listopadu 2016 - Rumunsko

Ve dnech 1.až 5. listopadu 2016 se učitelé Mgr. Jiří Žižlavský a Mgr. Kateřina Skladaná účastnili mezinárodního setkání v rámci projektu Erasmus + Let´s Say Stop Gender Discrimination in Education. Toto setkání se konalo v rumunské škole ve vesnici Valisoara poblíž města Deva. Na programu schůzky bylo představení italské mobility, která se uskuteční v únoru 2017 a projednání budoucích projektových aktivit. Rumunští partneři je provedli po významných památkách jejich kraje Transylvánie; pevností, která se tyčí nad městem Deva, hradem Corvin, ukázali jim výuku anglického jazyka ve škole a v muzeích je seznámili se stylem života v Rumunsku.

 Fotografie z mobility najdete v sekci Galerie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konference Ženy nejen ženám

V rámci projektu Erasmus+ Řekněme stop! genderové diskriminaci ve vzdělávání  proběhla  7.12.2016 v BEA centru Olomouc konference s názvem Ženy nejen ženám. Na konferenci vystoupily Mgr. Petra Havlíková z neziskové organizace NESEHNUTÍ s interaktivní přednáškou o genderu a sexistické reklamě, paní Mgr. et Mgr. Jana Jedličková z Univerzity Palackého s příspěvkem o genderu v TV tvorbě se zaměřením na seriály pro teenagery. Naše pozvání přijala i Žena regionu za Olomoucký kraj PhDr. Hana Pokorná, která v současné době působí jako pedagožka na Církevním gymnáziu německého řádu v Olomouci. Součástí programu bylo i představení kalendáře, který vyrobily studentky SŠOGD PRAKTIK s.r.o. a který zobrazuje 12 vlivných žen, které pomáhají dívkám na celém světě prosadit své právo na vzdělání. Výtěžek ze vstupného 4670,- Kč byl věnován neziskové organizaci NESEHNUTÍ na podporu jejich další činnosti. 

Fotografie z konference najdete v sekci Galerie.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mezinárodní mobilita v Itálii

Ve dnech 11.-18.2.2017 proběhlo v jihoitalské Barletě další mezinárodní setkání účastníků projektu o diskriminaci ve vzdělávání. Za naši školu byl do Itálie vyslán 8 členný tým skládající se ze 3 učitelů ( Mgr. Žižlavský, Ing.Studená a Mgr. Skladaná) a  5 studentek z VM2 ( Bára, Isa, Monika,Sára a Verča). Celý týden byl nabitý různými aktivitami a akcemi jako např. workshop malby na oděv, taneční vystoupení jednotlivých týmů , audience u starosty města a další. Také jsme navštívili podzemní jeskyně, slavný středověký hrad Castel del Monte a památku UNESCO vesnici Alberobello s unikátní architekturou. Celý týden proběhl v příjemné atmosféře za velmi příznivého počasí a navázaná mezinárodní přátelství  byla touto návštěvou ještě posílena.

Fotografie z konference najdete v sekci Galerie

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mezinárodní mobilita v Turecku - závěr projektu

Ve dnech 6.-13.5.2017 proběhla závěrečná mobilita mezinárodního projektu Erasmus+  Řekněme STOP! genderové diskriminaci ve vzdělávání. Studentky naší školy Mily, Sára, Tereza, Bára a Radka vyrazily společně s pedagogickým doprovodem (Studená, Skladaná, Sosna) do Turecka. Po krátké návštěvě Istanbulu zamířili do centrálního Turecka do města Sivas, kde strávili týden v hostitelských rodinách. Program byl doslova nabitý, během pobytu jsme navštívili krápníkové jeskyně, zavítali do  oblasti Cappadokie  s úžasnými skalními útvary. Velkým zážitkem byla i „ turecká noc“ s tradičními tureckými tanci a zpěvy. Samozřejmě jsme nezapomněli ochutnat pokrmy místní kuchyně, pravý turecký kebab nás určitě nezklamal. I přes určité kulturní a společenské odlišnosti budeme na tento pobyt rádi vzpomínat.

Fotografie z mobility najdete v sekci Galerie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Závěrečné výstupy z projektu najdete v sekci Dokumenty pod názvem projektu.

21. 4. 2016